صفحه اصلی             |             اخبار             |             انتقادات و پیشنهادات             |             تماس با ما             |             بانک اطلاعاتی نخبگان و مستعدین                 
در کارگاه اخلاق نخبگی مطرح شد: مهمترین فضائل اخلاقی ریشه در صبر دارند مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل

alt

به گزارش روابط عمومی بنیاد نخبگان استان خراسان رضوی، در ادامۀ برگزاری برنامه‌های فرهنگی مصوب بنیاد ملی نخبگان و با هدف افزایش اخلاق‌مداری و پایبندی به گفتمان اسلامی-ایرانی در اجتماع نخبگانی، «کارگاه اخلاق نخبگی» با حضور اساتید دانشگاهی، سرآمدان و مستعدان‌برتر بومی، به همت بنیاد نخبگان استان خراسان‌رضوی در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.

در این کارگاه، محمدعلی انصاری؛ مدرس حوزه و دانشگاه و مفسر قرآن‌کریم به تشریح صبر و شکیبایی از دیدگاه قرآن و روایات پرداخت و گفت: اُمهات فضائل اخلاقی ریشه در صبر دارد.

وی افزود: در دیدگاه عرفی و اجتماعی، تعریف صبر به معنی رنج‌کشیدگی و تحمل‌پذیری رنج است که نتیجۀ آن عدم‌تحرک است اما در تعریف دیگر، صبر به عنوان صفتی عظیم و از اسماء‌الهی شمره می‌شود تا جاییکه قرآن‌کریم در آیۀ دوازده سوره دهر می‌فرماید: «وَ جَزَاهُمْ بِمَا صَبَرُوا جَنَّةً وَحَرِيراً»؛ این یعنی  تمامی پاداش‌ها را در مقوله صبر می‌داند.

شارح نهج‌البلاغه در تفسیر کلمه صبر، اظهار داشت: نقطۀ آغاز صبر در وجود انسان، سیر مشخصی دارد و انسان تا موانع را طی نکند به کامیابی نمی‌رسد؛ در واقع مؤمن با شکاف مشکلات به موفقیت می‌رسد. در آیۀ یک سورۀ المؤمنون، خداوند سبحان می‌فرماید: « قَدْ أَفْلَحَ الْمُؤْمِنُونَ».

انصاری در ادامه با ذکر حدیث پیامبراعظم صلوات‌الله: «اَلصَّبرُ ثَلاثَةٌ: صَبرٌ عِندَ المُصيبَةِ، وَ صَبرٌ عَلَى الطّاعَةِ و َصَبرٌ عَنِ المَعصيَةِ»، بیان داشت: صبری که از سوی خداودند است، صبر بر معصیت و صبر بر مشکلات و بلاها، سه حوزه صبر است.

مفسر برجستۀ قرآن‌کریم در خصوص کارکردهای صبر در قرآن‌کریم، تشریح کرد: صبر راهکار مستقیم رضای‌الهی (رعد22)، عامل جهت‌گیری الهی انسان (بقره156)، سنت مطلوب پیامبران الهی (احقاف 35)، عامل اصلی برون‌رفت از خسران(عصر2)، مقدمه پیروزی (اعراف128) و مزد بی‌حساب الهی است(زمر10).

انصاری در پایان، مادران را اسوۀ صبرو شکیبایی دانست و بر لزوم احترام به آنان تأکید کرد.

altalt