صفحه اصلی             |             اخبار             |             انتقادات و پیشنهادات             |             تماس با ما             |             بانک اطلاعاتی نخبگان و مستعدین                 
کارگاه آموزشی فلسفه اخلاق در پزشکی در مشهد برگزار شد مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل

alt

دکتر تابعی، عضو هیئت علمی گروه اخلاق و فلسفه سلامت دانشگاه علوم پزشکی شیراز در ابتدای جلسه موضوع پارادایم تنازع بقا را مطرح نمود و گفت: یکی از پارادایم های غالب در حال حاضر پارادایم تنازع بقاست، یعنی ما فکر می کنیم که عواملی از بیرون مثل عوامل فیزیکی، مکانیکی، شیمیایی و بایولوژیکال به بدن ما حمله می کنند. اگرعوامل شیمیایی، فیزیکی و مکانیکی کنار گذاشته شود حداقل مینیمم عوامل بیولوژیک را در نظر می گیریم. وی در ادامه گفت: به علمی نیاز داریم که ارزیابی سیستم emotion  (هیجان) را انجام دهد. جهت ایجاد تعادل در سیستم هیجانی به دانشی نیاز هست که در برگیرنده ی حوزه روانشناسی و حوزه فلسفه باشد.  به این علم که مقداری در حوزه روانشناسی و مقداری در حوزه فلسفه است، علم اخلاق می گویند. لذا  محبت ، پارادایم رایج در تنازع بقا میباشد تا مصرف دارو کمتر شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز  بر اساس مطالعات کوهورت، پارادایم جدید علم پزشکی را چهار "د" سلامتی شامل : دارو، دوستی، دعا و دهش یا بخشش دانست.

دکتر تابعی عامل محبت را وحدت دانست و  خاطر نشان کرد: زمانی که انسان به وحدت کل کائنات نرسد کائنات رام او نمی شوند و اگر کسی با کل کائنات به وحدت رسید به دنبال وحدت، محبت ایجاد می شود. علت اینکه ما چیزی را دوست نداریم احتمالا این است که به وحدت وجودی با او نمیرسیم. وقتی محبت می کنیم یعنی به وحدت ذهنی می رسیم.  پس از رسیدن به وحدت، معرفت ایجاد میشود و با زیاد شدن معرفت تبدیل به محبت می شود و با افزایش محبت به عبودیت می رسد.

ایشان در ادامه تصریح کرد: در پزشکی، پزشکان خوب کسانی هستند که عاشق بیماری بیمار باشند. اگر کسی عاشق بیماری بیمار شد الزاما عاشق بیمار می شود. در مقابل بیمار هم عاشق دانش پزشکی پزشک می شود. و چون دانش پزشکی در پزشک است پس عاشق پزشک می شود.

ایشان در پایان گفت: پزشکی که اینطور رفتار کرد لذت عالم شدن و لذت عاطفی به بیمار با کمک کردن به او  و احترام گذاشتن بیمار به پزشک اتفاق می افتد، که این لذت ها از نوع وحدت وجودی هستند.

مدرس کارگاه در پایان کتاب philosophy of Medicine Humanizing Modern Medicine را جهت مطالعه بیشتر معرفی کرد.

alt